ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    koohmarket
    Junior Member
    مدیرکل انجمن

Post دیواره برفخانه ( طرزجان ) و گشایش مسیری نو

در نزدیکی شهر یزد دیواره ای به نام برفخانه وجود دارد که به جرات می توان گفت یکی از بهترین مسیرهای صعود طبیعی برای سنگ نوردان محسوب می شود .
    دیواره اصلی بیش از ۳۵۰متر ارتفاع داشته ودر نهایت به قله ۳۹۸۰ متری برفخانه منتهی می شود. مبداء صعود قله ی برفخانه روستای سرسبز و زیبای طزرجان در نزدیکی یزد. از روستا تا محل جانپناه برفخانه حدود ۲تا ۳ساعت و از جانپناه بین ۱ تا ۱.۵ ساعت تا ابتدای دیواره به زمان نیاز دارد. ماه های اردیبهشت و خرداد به دلیل هوای مطبوع و وجود آب فراوان منطقه بهترین زمان فعالیت بر روی دیواره می باشد.
    به تازگی تعدادی از ورزشکاران فعال کشورمان اقدام به گشایش مسیری جدید و کاملا طبیعی بر روی این دیواره کرده اند که به شرح جزئیات این مسیر می پردازیم :

گشایش مسیر در مدت ۳ روز فعالیت حدود۳۰۰ متر شامل ۸طول صعود طبیعی ابزارگذاری دارای ۷ کارگاه رول کوبی شده دارای طنابچه و حلقه فرود می باشد.

اولین روز صرف حمل بارهای سنگین فنی به جانپناه و بعد از استراحت حرکت تا پای دیواره بررسی مسیر ها و انتخاب مسیر مورد نظر می شود. ترکیب تیم فردا امین- مجید کرده ی اول گشایش. حامد - احسان کرده ی دوم تجهیز و برقراری کارگاه های فرود.

دومین روز ساعت ۷ صبح شروع کار از پای دیواره.

اولین طول : یک شیب خفته حدود 40 متر صعود می کنم واز یک منقار سنگی کارگاه می گیرم. مجید بعد از صعود و تجهیز کارگاه طناب رابط همراهش رو برای تیم پایین فیکس میکنه و بعد از تعویض ابزار طول دوم روصعود میکنه .
    سومین طول : یه کنج حدود 4متر که مجید 2تا فرند توش کار گذاشته و برگشته توی کارگاه. به نظر درجه بالا میاد. مسیر رو بررسی میکنم و شروع می کنم. بعد از رد کردن کنج به سمت چپ متمایل میشم که اصلا راه نمیده یک متر صعود و روی گیره های ناخنی بر میگردم به انتهای کنج. از سمت راست 2 متر تراورس می کنم که اصلا جای ابزار نداره 2متر دیگه و یه کیل مینی کار میذارم. مجید اصرار داره که میانی رو تقویت کنم یک متر دیکه یه فرند و خیال هر دومون راحت تر میشه. شیب منفی رو حدود 8 متر تا زیر یک شکاف صعود میکنم. تیم پایین هم توی کارگاه دست از صعودکشیدن و هرزگاهی صدای تشویق مبهمی به گوشم میاد. ضربانم بالا رفته و سعی می کنم نفس عمیق بکشم. از میان انبوه ابزار همراه یه فرند 3 رو زیر شکاف کار میذارم. کار سخت تر شده و مجبورم شکاف رو در شیب منفی دولفر کنم! راه نمیده! کل دست رو تا بازو لاخ میکنم. مجید داد میزنه.. میانی بذااار...
    گلوم خشک شده صدای ضربان قلبم رو به وضوح میشنوم! ۶متر دیگه یک شکاف و... فرند... چه دوست خوبی!
    بعد از شکاف دستم به یه گیره مشتی میرسه و از خوشحالی داد میزنم... یه طاقچه کوچیک بعد یه فیس سنگین و بعد... یه طاقچه دنج! کارگاه و خود حمایت و استراحت.. مجید رو حمایت میکنم..
    طول4: یه شکاف دولفر که به نظر جای ابذار نداره! به ناچار از راست تراورس میکنم و بعد4 متر میرم در امتداد شکاف.. کل تکنیک های لاخ دست رو مرور میکنم! 40 متر صعود.مجید همچنان داد میزنه.. میانی بذااااار!
    طول5: یه کنج مورب دیگه 35 متر تا طاقچه.. تشنگی...

طول6: صعود می کنم.. مجید: اضافه طناب 10متر.. بازهم صعود .. اضافه طناب 5.. به نظرم یه طاقچه خوب بالاتر وجود داره.. امیدواره صناب برسه.. و میرسه.. کارگاه.. یه طاقچه پهن که میشه روش چادر زد. مجید داد میزنه که تا بچه ها بیان طول میکشه! من هم از خدا خواسته خود حمایت و روی طاقچه دراز میکشم.. تا وقتی که صدای چکش حامد و احسان میاد میتونم از مناظر لذت ببرم..
    طول7: همه ی بچه ها میان روی طاقچه. احسان با توجه به کمبود وقت از صعودانصراف میده و کارگاه روبرای فرود آماده میکنه. یه دهلیز رو تراورس میکنم و بعد از دو تا طاقچه کارگاه میزنم. مجید با وسط طناب و حامد دنبالش صعود میکنن. مجید هم شروع میکنه به زدن رول کارگاه و تصمیم میگیره صعود نکنه. از این روحیه تیمی بچه ها لذت می برم..طول بعد رو من وحامد ادامه میدیم.
    طول8: به نظر راحت میاد ولی .. بعد از اینکه یه کنج رومتمایل به راست صعود میکنم نظرم عوض میشه! جنس سنگ تغییر کرده و کاملا سوزنی.. به یه فیس میرسم که اصلا جای ابزار نداره.. گیره های ناخنی سوزنی! داد میزنم: لامصب جای میانی نداره!
    حامد اصرار داره برگردم و میانی بذارم.. 2متر روی گیره میام پایید و به سختی یه فرند کار میذارم.. احسان از پایین راهنمایی میکنه.. وقت کمه و اگه ادامه بدیم قطعا توی دیواره به شب می خوریم! کارگاه میزنم.. حامد صعود میکنه.. کارگاه فرود رو آماده میکنیم.... کل تیم با احتیاط دیواره رو فرود میریم.. خوشبختانه قبل از تاریکی کامل هوا فرود تموم میشه..

آخرین کارگاه ...

روستای طزرجان سمت چپ و برج زیبای میل فریدونی سمت راست..

ساعت8 پای دیواره.. همه خسته هستن.. وحرکت خیلی آروم و با دقت تا جانپناه.. ساعت 10.30 میرسم به جانپناه و اولین کارم اینه که چای رو برای بچه ها آماده کنم..

با تشکر از :
    - حامد حواله دار به خاطر هماهنگی برنامه و رسم کروکی مسیر.
    - دوست خوب یزدی آقای کدخدازاده.
    - مجید قاسمی و احسان به خاطر در اختیار گذاشتن تجربیات ارزشمندشون.
    نکته:
    - جنس سنگ های منطقه تا جانپناه کاملا گرانیت و جنس دیواره از آهک هستش. بنابراین ترای کم ابذار مناسبی برای صعوده ولی با توجه به درجه ی بالای بعضی طول ها توصیه میکنم دو ست کامل فرند همراه داشته باشید (به دلیل سهولت و سرعت استفاده)!
    - تمامی مسیر به صورت طبیعی گشایش شده.
    - عکس دیواره به خاطر مشخص بودن طاقچه های مسیر مربوط به فصل زمستان می باشد.
    - مسیر با نقاط سفید رنگ توسط دوستان یزدی گشایش شده.
    - توصیه میشود کمپ اصلی را در نزدیکی دیواره برپا کنید. آب کافی و جای مناسب وجود دارد.
    - پوزش بابت کاربرد برخی کلمات انگلیسی.
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
    موفقیت حاصل تلاش های کوچک روزانه ماست
    koohmarket
    Junior Member
    مدیرکل انجمن
    کروکی دیواره برف خانه :

موفقیت حاصل تلاش های کوچک روزانه ماست
    nedass141
    Junior Member
    کاربر سایت
    ممنون جالب بود